zakupy świątecznie

Jak kupić prezenty świąteczne i nie zbankrutować?

Jeżeli zakupy świąteczne to dla Ciebie duży stres, a wydatki na prezenty i wiktuały przyprawiają o ból głowy, ten poradnik jest dla Ciebie. Poniżej przedstawiam 6 prostych sposobów na obniżenie kosztów prezentów bez zmniejszania ich jakości i wartości sentymentalnej.

6 sposobów na tańsze zakupy świąteczne

 


Im wcześniej, tym lepiej


 

Za tą zasadą przemawia kilka argumentów: rozkładamy wydatki w czasie, wystrzegamy się grudniowych „promocji”, które często stanowią finansową zasadzkę na mniej zapobiegawczych klientów, po trzecie, omijamy dzikie tłumy w sklepowych alejkach. Zdradzę Ci, że od jakiegoś czasu, prezenty bożonarodzeniowe dla najbliższych kompletuję…przez cały rok. Zdarza się bowiem, że będąc w jakimś sklepie dostrzegam rzecz po okazyjnej cenie, która wręcz idealnie pasuje na prezent np. dla mojej siostrzenicy. Mimo sierpniowych upałów podejmuję decyzję o kupnie, a w stosownym czasie przygotowuję własnoręcznie jakiś dodatek, pięknie pakuję i podrzucam pod choinkę. Polecam tą metodę dla wszystkich, którzy mają gdzie przechowywać pod osłoną tajemnicy przyszłe podarki.


Spontaniczność nie popłaca


Nie ma nic gorszego, niż presja czasu, presja promocyjnych szyldów i presja tłumu podczas świątecznych zakupów. Te zjawiska, które z powodzeniem można zaliczyć do reguł manipulacji psychologicznej, bezwzględnie działają na nasze zachowanie, czy tego chcemy, czy nie. Aby maksymalnie zminimalizować pole rażenia tych czynników, dobrze jest udać się na zakupy przygotowanym. Jeżeli sporządzimy szczegółową listę zakupów i określimy kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na ten cel, nie tylko zaoszczędzimy sobie późniejszych wyrzutów sumienia, ale i cenny czas.


Zrób to sama


Prezenty robione ręcznie zawsze wzbudzają więcej pozytywnych emocji u obdarowanego, niż te kupione w sklepie. Widać w nich nasze zaangażowanie, poświęcony czas i uwagę. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie prezentu, na pewno zostanie to docenione, a wartość upominku w oczach obdarowanego znacznie wzrośnie. Jeśli Twój chłopak interesuje się fotografią, możesz pomyśleć np. o zrobieniu wyjątkowego albumu, w którym jego zdjęcia będą się pięknie prezentować. Twoja mama lubi róże? Podaruj jej efektowne pudełko na drobiazgi ozdobione motywem różanym.


W wirtualnej rzeczywistości


Bardzo często ceny produktów wystawianych na aukcjach internetowych są niższe od tych w sklepach. W wytropieniu najbardziej atrakcyjnej cenowo oferty, możesz posłużyć się wyszukiwarką internetową. Koszty wysyłki łatwo zniwelować zamawiając kilka prezentów u tego samego sprzedawcy (wtedy zapłacisz tylko raz lub wcale, jeśli suma wydatków przekroczy kwotę, powyżej której sprzedawca wysyła produkty za darmo) lub współdzieląc koszty wysyłki wraz z innym łowcą prezentów 🙂 Zakupy przez internet opłacają się również dlatego, bo oszczędzamy paliwo (lub bilety na przejazdy komunikacją miejską), nerwy i czas.


Oko na okazje


Nie wiem, czy zauważyłaś, ale czas przedświąteczny obfituje w różnego rodzaju loterie i konkursy organizowane przez sklepy, producentów, czy blogerów. Myślę, że warto spróbować szczęścia i zagrać o nagrodę, wystarczy tylko śledzić odpowiedni profil na Facebooku:) Taka wygrana może być trafionym prezentem dla bliskiej Ci osoby, jeśli trafia w jej marzenia i gust. Aby jednak prezent był bardziej osobisty, warto przygotować własnoręcznie jakiś dodatek – choćby kartkę z życzeniami.


Zainwestuj w doświadczenia


Różnego rodzaju zestawy startowe, próbna jazda samochodem, czy wizyta w SPA to tylko kilka pomysłów, jak podarować bliskiej osobie nie tylko chwile szczęścia, ale także piękne i trwałe wspomnienia. To właśnie one stanowią o prawdziwej wartości prezentu. W dodatku, ceny takich upominków często są niższe, niż koszt np. perfum, czy sprzętu elektronicznego.

Zakupy świąteczne wcale nie muszą oznaczać debetu na koncie bankowym i nerwowego ścisku żołądka. Grunt, to dobry plan i trochę sprytu 🙂 Życzę Ci udanych zakupów i wiele radości z przygotowań do świąt Bożego Narodzenia! Pieczesz już pierniki?

Powiązane artykuły:

Slow gift, czyli o kulturze obdarowywania

Dla kogo kupowanie książek na prezent jest niebezpieczne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*