Decoupage krok po kroku – ziołowe pudełko

Decoupage krok po kroku – ziołowe pudełko

Jeśli szukasz prostego sposobu na stworzenie użytecznego upominku dla osoby, która lubi kuchenne gadżety – trafiłaś we właściwe miejsce. W tym krótkim tutorialu prezentuję technikę decoupage krok po kroku, dlatego nie będziesz miała żadnych trudności w przygotowaniu pięknej skrzyneczki na przyprawy – nawet jeśli nigdy nie miałaś pędzla w ręku 🙂 A zatem – do dzieła!

Skrzynka na przyprawy – decoupage krok po kroku

Potrzebne materiały

  • serwetka obiadowa
  • skrzynka drewniana
  • papier ścierny
  • pędzle o szerokości 25mm, 10 mm, pędzel stożkowy
  • lazur w kolorze zielonym, biała i zielona farba akrylowa, opóźniacz do akryli
  • pasta modelująca, szpatułka, szablon
  • klej do decoupage, matowy lakier akrylowy
  • nożyczki
  • klamerki

decoupage krok po kroku

Etapy pracy:


I. Malowanie


Przed pokryciem powierzchni pojemnika farbą, szlifuję  je dokładnie papierem ściernym. Środek i krawędzie skrzyneczki maluję lazurem (wodną farbą, która barwi powierzchnie jednocześnie nie ukrywając faktury drewna) w kolorze zielonym, a zewnętrzną powierzchnię ścianek – białą farbą akrylową, gdyż takie  jest tło serwetki, którą wybrałam do przyozdobienia pudełka. Pod ręką miałam akurat farbę firmy graArt, jednak ze względu na wodnistą konsystencję i małą ilość pigmentu, nie polecam jej. O wiele lepiej pracuje mi się z farbami firmy Cadence lub Renesans. Do pomalowanie ścianek używam pędzla o szerokości 25mm, a do krawędzi, pędzla o szerokości 10 cm.


II. Przygotowanie motywów z serwetki


Z serwetki obiadowej ze wzorem złożonym z liści różnych ziół, wycinam nożyczkami poszczególne elementy zachowując duży margines. Następnie, oddzielam barwioną warstwę serwetki od dwóch pozostałych.

Wszystkie serwetki mają trzy warstwy, choć czasem trudno je oddzielić. Jeżeli przykleimy motyw z dwoma lub trzema warstwami, wzór się pomarszczy i będzie wyraźnie odcinał się od tła. Jednym słowem – praca nie będzie estetyczna 😉 

W kolejnym kroku, delikatnie odrywam zbędną część serwetki. Można ułatwić sobie tą czynność, obrysowując wcześniej wilgotnym pędzelkiem kształt motywu. Dzięki temu, że krawędzie serwetkowego wzoru są nierówne, granica między motywem a tłem stanie się niemal niewidoczna.


III. Przyklejanie serwetki


Z racji tego, że motywy z serwetki są dość duże, postanowiłam umieścić po jednym na każdej ściance skrzyneczki. Po usytuowaniu wzoru na właściwym miejscu, pędzlem o szerokości 10 cm nakładam klej. Preparat ten rozprowadzam od środka do zewnętrznych krawędzi wzoru. Kiedy klej wyschnie, pokrywam wszystkie ścianki pudełka dwoma warstwami matowego lakieru akrylowego.

Dla lepszego efektu, postanowiłam pocieniować przyklejony motyw. W tym celu, na plastikową tackę aplikuję kropelkę zielonej farby akrylowej i kropelkę opóźniacza do akryli (preparat powoduje, że farba zasycha po upływie dłuższego czasu), maczam cienki pędzelek w obu preparatach i obrysowuję nim kształt listków.


IV. Tworzenie wypukłego wzoru i wykończenie pracy


Szablon ze wzorem murku przykładam w miejsce, gdzie chcę stworzyć wypukły wzór, następnie szpatułką nakładam cienką warstwę białej pasty modelującej. 

Na koniec, szlifuję wszystkie ścianki pudełka i pokrywam je lakierem. Na klamerkach wypisuję nazwy przypraw. Używam do tego cienkiego pędzelka stożkowego i farby, ale równie dobrze można użyć do tego celu cienkopisu.

I gotowe!

decoupage krok po kroku

decoupage krok po kroku

Mam na dzieję, że taki przewodnik decoupage krok po kroku zachęci Cię do rozpoczęcia swojej przygody z tą techniką 🙂 Jeśli masz jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem, a tymczasem koniecznie napisz, czy podoba Ci się taki pomysł na upominek dla miłośniczki gotowania?

2 komentarze

  1. Przepiękne wykonanie- jeśli chodzi o decoupage, to masz się czym chwalić 😀 mnie jednak zainspirował motyw klamerek z napisami- koniec przeglądania wszystkich przypraw w poszukiwaniu tych jednych, 😀

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*