Jak zrobić efektowną zakładkę do książki?

Jak zrobić efektowną zakładkę do książki?

Zapraszam Cię do zrobienia pięknej, efektownej zakładki. Świetnie nada się jako dodatek do prezentu (najlepiej książki) lub jako podarunek sam w sobie. A może sama chciałabyś mieć taką koralikową zakładkę do książki?

Materiały potrzebne do przygotowania zakładki:

 • baza zakładki
 • koraliki (około 10-12 perełek/oponek lub innych kształtów, u mnie w rozmiarze od 4 mm do 6 mm)
 • drobne koraliki (u mnie Toho Round 11o)
 • metalowa zawieszka
 • igła (najlepiej w rozmiarze 12)
 • nici nylonowe (np. Nymo lub One G)
 • nożyczki

materiały potrzebne do przygotowania zakładki do książki

Do zrobienia mojej zakładki wybrałam bazę, która zrobiona jest z antyalergicznego metalu (bez niklu), w kolorze różowego złota. Dopasowałam do niej koraliki w kolorze patyny, fioletowym, różowym i złotym oraz zawieszkę – ważkę. Do pracy posłuży mi bardzo mocna nić nylonowa (nić złożona z kilku nitek) i długa, w miarę giętka igła – zdecydowanie ułatwiająca nawlekanie wielu koralików na raz.

Etapy pracy:

I.

Ucinam 40 cm nitki i na jej końcu zawiązuję supełek. Następnie, odcinam nitkę blisko supełka, nawlekam igłę i wiążę supełek przy główce (uniknę ‚gubienia’ nitki przy nawlekaniu koralików). W kolejnym kroku, układam koraliki w takiej konfiguracji, która najbardziej mi się podoba.

II.

Teraz, nawlekam koraliki zaczynając od przedostatniego (dzięki temu, supełek na końcu nitki schowa się między koralikami). Przewlekam igłę z nitką przez oczko bazy zakładki i ponownie przeprowadzam nitkę przez koraliki.

Następnie nawlekam ostatni koralik i przeprowadzam nitkę przez oczko zawieszki i wracam igłą przez wszystkie koraliki.

Nawlekam na igłę dwa koraliki Toho, przechodzę przez oczko w bazie zakładki, znów nawlekam dwa drobne koraliki i przechodzę igłą z nitką przez wszystkie duże koraliki i zawieszkę. Ponownie nawlekam wszystkie koraliki, razem z tymi drobnymi.

III.

Teraz, kończąc pracę, zabezpieczę ją poprzez zawiązanie kilku supełków. Robię to w trzech etapach. Najpierw, przekłuwam igłę z nitką przez pierwsze pięć koralików (licząc od góry, bez drobnych koralików Toho). W przestrzeni między kolejnymi koralikami, przewlekam igłę między nitkami i wiążę węzełek.

Następnie, przeprowadzam igłę przez kolejny koralik, przewlekam igłę między nitkami i wiążę węzełek. Na koniec, nawlekam następny koralik i ucinam nitkę.

Tak prezentuje się skończona zakładka:

zakładka do książki

Daj znać, czy podoba Ci się taka koralikowa zakładka.

4 komentarze

 1. Katarzyna

  Bardzo ładna zakładka. Lubię takie rzeczy. Świetny pomysł na prezent!

 2. Bardzo dobry pomysł na zakładkę, wygląda super! 🙂 Sprawdzi się szczególnie w książkach, które nie mają wszytej już tasiemki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*