Kartka na chrzest w świątecznej szacie

Kartka na chrzest w świątecznej szacie

Kartka na chrzest nie musi być wcale różowa, czy niebieska, ani cukierkowa – z takiego założenia wyszłam projektując kartkę dla Filipka. Z racji tego, że chrzest odbył się w okolicach Bożego Narodzenia, do dekoracji kartki dodałam parę zimowo-świątecznych akcentów i zdecydowałam się na tonację kolorystyczną oscylującą wokół brązów i beżów. Chciałam, aby kartka stała się miłą pamiątką dla Filipa, do której, mam nadzieję, wróci po latach, jako nastolatek, może i ojciec?:). Tym bardziej, że w środku kartki zamieszczę nie tylko życzenia, ale również płytę CD z filmikiem przez nas nagranym:)

Kartka na chrzest zimowo-świąteczna

Materiały i preparaty potrzebne do przygotowania kartki (szczegóły po kliknięciu w galerię):

I.

W pierwszym kroku, przygotuję z brązowego kartonu bazę pracy o wymiarach 15×15 cm. Przy pomocy bigownicy, znaczę linię zgięcia na wysokości 14,5 cm (w ten sposób druga część kartki będzie miała wysokość 15 cm), zaginam kartkę. Następnie, zaznaczam za pomocą linijki piętnasty centymetr na dłuższych bokach kartonu i odcinam przy użyciu trymera niepotrzebną część papieru.

II.

Następnie, wycinam 3 kwadraty o wymiarach 14×14 cm z kartonu w kolorze kremowym – to będzie tło pracy. Kolej na przygotowanie półkolistych elementów – centralnej części papierowej kompozycji. Za pomocą cyrkla rysuję na papierze wizytówkowym w kolorze ecru okręg o promieniu 6,7 cm (taki wymiar ustaliłam po wielu przymiarkach do bazy kartki) i rysuję linię prostopadłą do średnicy koła. Zaznaczam na niej punkt na wysokości 9 cm, po czym rysuję kolejną linię, która przechodzi przez ten punkt i jest równoległa do średnicy. Tnę kartkę wzdłuż tej linii. Drugi element półkolisty wycinam  z kartonu w kolorze ivory w podobny sposób, zmieniając jedynie długości odcinków: (promień – 5,2 cm, wysokość – 8 cm).

III.

W następnym etapie, wycinam za pomocą wykrojników i maszynki Sizzix pozostałe elementy kompozycji: domki (z brązowego kartonu), gałązki iglaste (z kartonu dwustronnego), gwiazdki (ze złotej pianki brokatowej) i aniołki (z kartonu w kolorze ecru). Jako że nie posiadam wykrojnika w kształcie świeczki, rysuję ją na papierze, a następnie wycinając nożykiem.

IV.

Wycięte aniołki sklejam po dwa, aby były sztywniejsze. Następnie, ich sukienki i skrzydła pokrywam pastą śniegową, aureole i trąbki maluję złotą farbą. Po wyschnięciu preparatów, całość pokrywam konturówką 3D. Niestety nie widać efektu tych zabiegów na zdjęciach, ale po takiej obróbce, aniołki prezentują się pięknie i bardzo realistycznie 🙂 Podobnie postępuję ze świeczką – pokrywam ją pastą śniegową, płomień maluję farbą, po czym wszystko pokrywam konturówką.

V.

Aby praca nabrała nieco głębi, cieniuję brzegi wyciętych kwadratów i elementów półokrągłych za pomocą brązowego pigmentu.

VI.

Od spodniej strony większego półkola, przyklejam domki, a następnie przyklejam cały element na tło pracy przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej 3D.

VII.

Pod spód mniejszego półkola przykleję gazę. Zanim jednak to zrobię, namaczam ją w herbacie, aby zmieniła kolor ze śnieżnobiałego na beżowy. Gazę mocuję przy pomocy taśmy dwustronnej w rolce.

Następnie przyklejam ten element na większym półkolu również przy pomocy taśmy dwustronnej w rolce. Po przymocowaniu, odcinam niepotrzebną część gazy.

VIII.

Moja świąteczna kartka na chrzest będzie miała iglasty stroik. Wycięte gałązki rozcinam na mniejsze części, aby łatwiej było je ułożyć i przyklejam za pomocą kropek kleju. Między gałązki włożyłam także białe piórko, niby z anielskiego skrzydła 🙂

Na środku stroika przyklejam świeczkę, a nad nią napis. Używam do tego celu kleju w pisaku. Nadmiar kleju usuwam pędzelkiem.

Ponad domami układam aniołka i gwiazdki, a następnie przyklejam wszystkie elementy. Kiedy cała kompozycja jest już na swoim miejscu, przyklejam ją do bazy kartki.

Wycięte wcześniej kwadraty z kartonu w kolorze kremowym cieniuję na brzegach, a następnie przyklejam na wewnętrznych stronach kartki.

X. Wycinam z kartonu w kolorze ivory kieszonkę na płytę w w taki sposób, jaki prezentuje zdjęcie (linie przerywane – zagięcie, linie ciągłe – cięcie):

P1040501

Przy pomocy owalnego wykrojnika wycinam łuk, następnie zaokrąglam górne rogi i cieniuję brzegi. W dalszym kroku, przyklejam kieszonkę do kartki.

Teraz, zabezpieczę płytę przed wypadnięciem. W tym celu zaznaczam sobie miejsce wewnętrznego otworu płyty, wycinam z brokatowej pianki kółko nieco większe, niż ten otwór, a następnie przyklejam go w zaznaczonym miejscu.

Na koniec, przyklejam na górnej stronie aniołka i gwiazdki.

P1040453

A tak, prezentuje się skończona praca:

P1040459

Jak Ci się podoba taka zimowo-świąteczna kartka na chrzest?

6 komentarzy

  1. Kartka prześliczna, niezwykle gustowna!

  2. Rewelacja!

  3. Cudna, delikatna karteczka. Ogromnie mi się podoba.

  4. Piękna praca. Dziękujemy za udział w wyzwaniu Szuflady 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*