Jeśli jesteś oszczędny w słowach, albo wpadasz czasem w stan onieśmielenia, możesz wyrazić swoje uczucia bukietem pięknych, pachnących kwiatów. Przeczytaj ten krótki poradnik i dowiedz się, jak zrobić to perfekcyjnie.
O dobrych manierach słów kilka
Komu dajemy kwiaty?
Kwiaty, jako przejaw delikatności i piękna natury, są dobrym upominkiem przede wszystkim dla kobiet. Nie zmienia to faktu, że kwiatami można obdarować również mężczyznę w dowód uznania lub wdzięczności (np. dla promotora), bądź troski (odwiedzając chorego w szpitalu).
Wybór kwiatów
Kwiaty doniczkowe mogą być udanym prezentem tylko w przypadku, gdy dobrze znamy osobę obdarowaną i znamy jej preferencje. We wszystkich pozostałych przypadkach dajemy kwiaty cięte, w nieparzystej liczbie. Zanim dokonamy zakupu, należy zwrócić uwagę na kondycję kwiatów. Jeśli rośliny są zbyt dojrzałe lub przemarznięte, nie będą się dobrze prezentowały w chwili ich wręczenia, a tym bardziej, po wstawieniu do wazonu.
Wręczanie
Po usunięciu opakowania/folii zabezpieczającej bukiet, wręczamy kwiaty główkami do góry. Dla wygody, należy przekazać bukiet prawą ręką do lewej ręki osoby obdarowanej (najprawdopodobniej, jej prawica za chwilę będzie ściskała naszą dłoń w podzięce).
Do kwiatów dobrze jest dołączyć bilecik z dedykacją. Tych kilka słów sprawi, że prezent stanie się bardziej osobisty, a obdarowana nim kobieta poczuje się naprawdę wyjątkowo.
Kolor ma znaczenie
Barwy mają wpływ na naszą psychikę i zachowanie poprzez zakodowane weń informacje ustanowione przez wielowiekową tradycję (każdy krąg kulturowy ma swój kod). Naukowcy dowiedli, że np. kolor czerwony podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca i oddychania, niebieski natomiast stymuluje akcję mózgu, obniża za to aktywność ciała. Wiedzą o tym doskonale twórcy reklam i opakowań produktów, którzy umiejętnie manipulują paletą barw, by zwykły konsument, zanim zastanowi się, czy to, co widzi mu się podoba, wiedział, co autor miał na myśli.
Dawniej, równie wielką wagę, jak dzisiaj choćby w kwestii kolorów w reklamie, przywiązywano do symboliki barw kwiatów. Świadczyć o tym może fakt, iż bukiet czerwonych róż lub goździków mógł podarować kobiecie tylko jej mężczyzna życia. Dlaczego? Przeczytasz o tym poniżej:
bukiet z przewagą kwiatów czerwonych – znak miłości, pożądania i namiętności, białych – symbol niewinności, czystości, szacunku, radości i mądrości, różowych – oznaka szczerej sympatii, przyjaźni i oddania, żółtych – symbol rozstania, niewierności, nienawiści i zdrady
bukiet z przewagą kwiatów zielonych – wyraża nadzieję na szczęście, zwycięstwo, a także bardzo silne uczucie miłości, niebieskich – deklaracja wierności i oddania, pomarańczowych – symbolizuje nadzieję i oczekiwanie na najlepsze, fioletowych – komunikuje smutek, rozstanie
Wyraź to kwiatami
Oprócz symboliki kolorów, kwiaty mają też swoje znaczenie ze względu na gatunek. Utarło się np., że w pogrzebowej wiązance przeważnie znajdują się chryzantemy, gdyż symbolizują one wieczność, a całujemy się pod jemiołą, bo kiedyś uważana była za afrodyzjak. Jakie znaczenie mają najpopularniejsze kwiaty, które kupujesz w kwiaciarni?
gerbera – doceniam cię, wyrazy szacunku; mieczyk – będę walczyć o ciebie; tulipan – dobrze mi z tobą; margaretki – krzywdzisz mnie; anturium – bezgraniczne uznanie
słonecznik – adoracja, despotyzm; piwonia – wstyd, jestem nieśmiały; jaskier – podejrzliwość, antypatia; konwalie – pragnę cię uszczęśliwić, tkliwość; lawenda – brak zaufania
A na koniec anegdotka:
Pewien naukowiec pochodzący z Indii, jakiś czas temu wizytował polską uczelnię. Gdy nadszedł czas pożegnania, postanowił uroczyście podziękować pewnej pani sekretarce, która pomogła mu wielokrotnie podczas wizyty w tym, bądź co bądź, egzotycznym dla niego kraju. Dlatego też przed odjazdem, zostawił na jej biurku wiązankę z fioletowych i żółtych chryzantem przyozdobioną długą wstęgą głoszącą napis: ostatnie pożegnanie.
Panowie powinni koniecznie przeczytać ten wpis 😉
Polecam wpis do udostępnienia 😉
Bardzo przydatny post. Czesto mialam watpliwosci jak wreczac kwiaty, bo nie do konca bylam pewna wielu kwestii. Kolorystyka ma znaczenie – fajnie, ze rowniez o tym wspomnialas.
Moje ulubione kwiaty to piwonie i jaskry 🙂
Kocham kwiaty! Coś o nich wiedziałam, ale np pierwszy raz widzę takiego kwiatka Jaskier! pIękny jest- na myśl od razu przyszła mi postać z jednej znanej gry o tym imieniu 😉
Co do intencji to jeszcze się nie spotkałam, aby ktoś się tym bardzo przejmował, zazwyczaj i tak kupuje się róże albo co partnerka lubi, ale warto to wziąć pod uwagę bo to piękna tradycja 😉
A ja poproszę kosz goździków 😉
Cudowne wiązanki i bardzo przydatny wpis ! ☺
niby to wszystko widziałam, ale fajnie mieć to w jednym miejscu. na pewno tu wrócę…
Super:) Zapraszam!
Ciekawy artykuł, niemniej jednak czuję lekki dyskomfort na myśl o tym, że mój ulubiony żółty kolor ma w tej kwiatowej symbolice takie negatywne znaczenie 🙁 Albo margaretka – bardzo lubię te kwiaty, często je zrywam do wazonu, kiedy mijam je przy drodze…
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł!
Co do żółtych kwiatów, to zauważyłam, że w Wielkiej Brytanii na Dzień Matki bardzo popularne są żółte tulipany – co kraj, to obyczaj 🙂