Naszyjnik DIY na każdą okazję

Naszyjnik DIY na każdą okazję

Do sukienki i koszuli, czarnej, modrej, kremowej i różowej. Taki naszyjnik wspaniale uzupełni stylizację, będzie też świetnym prezentem dla lubiącej biżuterię kobiety. Zrobisz go w mniej niż godzinę!

Produkty potrzebne do zrobienia naszyjnika DIY:

Efektowny naszyjnik DIY

  • materiał syntetyczny (w moim przypadku organza w kolorze ecru)
  • nożyczki
  • szpilki, igła, nić nylonowa lub żyłka wędkarska
  • świeczka, zapałki
  • filc w kolorze materiału
  • koraliki (u mnie: czarne, szklane perełki 5mm, 18 szt)
  • papier do pieczenia (lub śniadaniowy)
  • cyrkiel
  • wstążka rypsowa
  • klej do butów sekundowy

I.

Z materiału wycinam koła o różnych średnicach (od 3 cm do 7 cm). Kształt nie musi być idealny. Do wykonania naszyjnika złożonego z trzech kwiatów, zużyję około 25 elementów.

II.

Następnie, zapalam świeczkę i przybliżam do płomienia płatki tak, aby jego brzegi lekko się stopiły. Tutaj trzeba uważać, aby się nie poparzyć oraz nie spalić płatka. Pod wpływem ciepła, płatki zmieniają nieco kształt, kurczą się i wyginają.

III.

Tak przygotowane płatki układam jeden na drugim formując kwiat.

IV.

Przewlekam nitkę przez oczko igły, zawiązuję supełek na końcu nitki i zszywam wszystkie płatki.

V.

Kiedy wszystkie płatki są pozszywane, przebijam igłę z nitką od dołu do środka kwiatka, nawlekam koralik, po czym przyszywam go kilkukrotnie. Następnie, ponownie przebijam igłę z nitką od dołu kwiatka do środka, przewlekam przez przyszyty koralik i nawlekam kolejny. Czynność powtarzam, aż wszystkie sześć koralików będzie na swoim miejscu (jeden koralik w centrum, pięć pozostałych na około). Ważne jest, aby na końcu tego etapu pracy zabezpieczyć kwiatek przed rozpruciem, dlatego zawiązuję kilkukrotnie supełek, zanim obetnę niepotrzebną już nitkę. Tym sposobem stworzyłam trzy kwiatki, które przypominają mi moje ulubione anemony 🙂

VI.

Aby naszyjnik był przyjazny w użytkowaniu, kwiatki umocuję na filcu. Nie jest łatwo przyciąć go od ręki symetrycznie i równo, dlatego posłużę się cyrklem i papierem do pieczenia. Na kawałku papieru rysuję trzy okręgi o średnicy odpowiadającej wielkości kwiatków. Okręgi stykają się ze sobą i układają w półkole, bo taki będzie docelowy kształt naszyjnika. Wycinam narysowany wzór z małym zapasem…

…i mocuję go na filcu przy pomocy szpilek. Następnie, przycinam filc wzdłuż wyznaczonych linii.

Nie chcę, aby filc był bardzo widoczny w przestrzeniach między kwiatkami, dlatego przytnę go ponownie. Składam na pół wycięty element i po jednej stronie usuwam ‚wybrzuszenia’ w taki sposób, aby po rozłożeniu powstała litera v.

VII.

Teraz, dwa kawałki wstążki po 40 cm każdy, przyszywam do filcu po jednej i po drugiej stronie, równolegle do boków literki v. W kolejnym kroku, przyszywam kwiatki. Aby supełek na końcu nitki był niewidoczny, rozpoczynam szycie od przebicia igły przez ostatni płatek. Końce wstążki mogą się strzępić, dlatego zaginam około 4 mm wstążki, czynność powtarzam kilkukrotnie, zszywam i na koniec, przed ostatnim zgięciem nakładam kropelkę kleju i sklejam.

Teraz pozostało już tylko podkleić kwiatki od spodu. Nakładam kilka kropel kleju na filc, rozprowadzam go patyczkiem do uszu i dociskam kwiatek. Ta czynność dodatkowo zabezpieczy naszyjnik przed uszkodzeniem.

Przyznam, że rzutem na taśmę stworzyłam dwa takie naszyjniki: jeden dla koleżanki, na prezent, a drugi dla siebie. Nosi się świetnie i ożywia każdą stylizację 🙂 Daj znać, czy podoba Ci się taki kwiatowy motyw 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*