Mała rzecz, a cieszy, czyli oliwkowe kolczyki sutasz

Mała rzecz, a cieszy, czyli oliwkowe kolczyki sutasz

Sutasz (soutache) to bardzo efektowna technika haftu przestrzennego polegająca na obszywaniu kamieni ozdobnych lub koralików kolorowymi tasiemkami. Pozwala na dużą swobodę w tworzeniu i daje mnóstwo artystycznej satysfakcji. Polecam Ci ten poradnik pokazujący, jak niedrogim kosztem stworzyć piękną biżuterię. Dla kogoś lub dla siebie 🙂

Oliwkowe kolczyki sutasz

Potrzebne materiały:

  • Sznurki sutasz (z nylonu), kolor khaki, oliwkowy, beżowy
  • igła, szpilka, nić nylonowa
  • klej do biżuterii Rayher
  • brązowy filc 1 mm
  • nożyczki, ołówek, papier do pieczenia
  • koraliki Fire Polish 6mm i Super Duo w kolorze Matte Metallic Aztec Gold
  • koraliki TOHO Round 11o Galvanized Starlight
  • 2 złote bigle angielskie

sutasz

Etapy pracy:


I. Przygotowanie sznurków


Odcinam kawałek nici nylonowej (około 30 cm), nawlekam na nią igłę. Aby igła nie zsuwała się z nitki podczas szycia, wiążę przy łepku supełek. Na końcu nitki również wiążę supełek i odcinam końcówkę nitki.

Z każdego koloru sznurka sutasz odcinam kawałek o długości 10 cm. Ze sznurka w kolorze oliwki odcinam dwa kawałki. Sznurki układam w następującej kolejności: beżowy, oliwkowy, khaki, oliwkowy. Ustawiam je obok siebie i sprawdzam, czy ich splot (jodełka) jest ułożony w jedną stronę. Następnie układam sznurki jeden na drugim.


II. Wszywanie koralika


Na wysokości 1/3 długości sznurka wbijam igłę z nitką w środek tasiemek i rozpoczynam szycie ściegiem prostym. Igłę wbijam co 1-2 mm.

Czasem może się zdarzyć, że nitka wplącze się między sznurki – w takiej sytuacji, z pomocą igły, pozbywam się pętelki. Tasiemki staram się zszywać po łuku, na kształt koralika, dlatego co jakiś czas przykładam koralik do tasiemek i układam je w odpowiedni sposób.

Kiedy sznurki są zszyte na długości połowy obwodu koralika, ostatni raz przymierzam koralik do sznurków, a następnie przyszywam go do tasiemek. Przeprowadzam igłę z nitką przez dziurki koralika 3 razy. Kontynuuję zszywanie sznurków do momentu połączenia wszystkich tasiemek razem. Następnie, zszywam osiem sznurków.


III. Tworzenie ślimaczków


Z pozostałych części sznurka uszyję dwa ślimaczki. W tym celu, ponownie zszywam 4 tasiemki po łuku, a końce sznurka zawijam pod spód pracy.

Aby raz nadany kształt ślimaka się nie zmienił, łączę sznurki w następujący sposób: wbijam igłę w sznurki od spodniej strony celując między tasiemki na wierzchniej stronie kolczyka, a następnie wracam igłą na spód. Czynność powtarzam kilkukrotnie. Następnie, w ten sam sposób szyję drugiego ślimaczka. Na koniec, odcinam nitkę uprzednio zawiązując supełek. Odcinam końcówki sznurka i lekko je nadtapiam przy pomocy zapałki (w ten sposób zabezpieczam przed pruciem).


IV. Obszywanie pracy koralikami


Zanim przystąpię do obszywania pracy koralikami, ponownie nawlekam igłę na nitkę i wiążę supełki. Przebijam igłę od spodniej strony kolczyka w środek tasiemki sutasz w miejscy styku ślimaczka z główną częścią pracy. Nawlekam koralik TOHO i przyszywam go wbijając igłę za koralikiem. Ponownie wbijam igłę z nitką od spodniej strony pracy przed koralikiem, przeprowadzam igłę przez przyszyty koralik, nawlekam Super Duo, TOHO i za tym koralikiem przebijam igłę na spodnią stronę pracy.

Wracam igłą za pierwszy koralik Super Duo, przeprowadzam igłę z nitką przez pierwszą parę Super Duo, TOHO, nawlekam kolejną parę i przyszywam do kolczyka. Czynność powtarzam, aż cały łuk między ślimaczkami zostanie obszyty koralikami. Na koniec, przeprowadzam igłę z nitką przez wszystkie przyszyte koraliki i wiążę supełek na spodniej stronie pracy.

Następnie, przebijam igłę od spodu pracy zaraz nad dużym koralikiem Fire Polish. Nawlekam dwa koraliki TOHO i przyszywam je do kolczyka. Przewlekam igłę nad dwoma koralikami TOHO, nawlekam kolejny i przeprowadzam przez przyszyte uprzednio dwa koraliki TOHO. Koraliki powinny ułożyć się w kształt trójkąta. Znów zabezpieczam pracę zawiązując na spodniej stronie kolczyka węzełek. Odcinam nitkę.


V. Mocowanie bigla


Wbijam igłę od spodniej strony pracy w górnej części ślimaka, nawlekam na nitkę 3 koraliki TOHO, bigiel, 3 koraliki TOHO i przewlekam igłę przez sznureczki przeciwległego ślimaka w miejscu położonym symetrycznie do pierwszego wkłucia. Przeprowadzam igłę z nitką przez te elementy kilkukrotnie, a na koniec, tradycyjnie, wiążę supełek na spodniej stronie kolczyka.


VI. Podklejenie pracy filcem


Od spodu kolczyk zostanie zabezpieczony filcem, który przesłoni końcówki sznureczków. Aby wyciąć z filcu odpowiedni kształt, posłużę się papierem do pieczenia. Przykładam pergamin do pracy, rysuję kształt kolczyka, a następnie mocuję papier do filcu i wycinam wzdłuż wyznaczonej linii.

Na spód pracy aplikuję kilka kropel kleju, rozprowadzam go równomiernie za pomocą patyczka do uszu, a następnie przyklejam filc.

I gotowe! Jak Ci się podobają te oliwkowe maleństwa? Czy spotkałaś się już wcześniej z techniką haftu sutasz?

sutasz

4 komentarze

  1. Podziwiam Twoją kreatywność!

  2. Bardzo fajny kurs i urocze kolczyki 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*