Pakowanie prezentów może być łatwe, szybkie i w dodatku przyjemne:) Przekonasz się o tym, studiując ten krótki poradnik pokazujący podstawowy i japoński sposób owijania pudełka w papier. W roli głównej – najzwyklejszy brązowy papier, potocznie zwany szarym, który przez swoją skromność stanowi idealne tło pod dekoracje ze wstążek, papieru, czy tkanin. Ale po kolei. Najpierw pakowanie, a później dekorowanie (zobacz: 2 kreatywne sposoby na opakowanie prezentu). Zapraszam!
Potrzebne materiały
I. Pakowanie prezentów w papier – sposób podstawowy
1. Pudełko z prezentem układam na papierze. Jeden koniec papieru zawijam w taki sposób, aby przykrywał 3/4 szerokości pudełka, a następnie przycinam drugi koniec (po zagięciu, papier powinien pokryć również 3/4 pudełka). Pierwszy koniec mocuję do pudełka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej (wystarczy nałożyć taśmę w jednym punkcie). Zaginam brzeg drugiego końca papieru ukrywając w ten sposób niedoskonałości cięcia. Aplikuję w tym miejscu taśmę, zawijam papier i przyklejam go do pierwszej warstwy papieru.
2. Przycinam papier przy krótszym boku pudełka na długość odpowiadającą jego wysokości. Zaginam do środka górną warstwę papieru, a następnie oba rogi. Zaginam brzeg dolnej warstwy, aplikuję taśmę klejącą i przyklejam papier do boku prezentu.
II. Pakowanie prezentów na sposób japoński
Przycinam papier na długość odpowiadającą dwóm długościom pudełka oraz na szerokość odpowiadającą trzem szerokościom pudełka. Zaginam dłuższy bok papieru w taki sposób, by przykrył 3/4 długości pudełka. Następnie, przy dłuższych krawędziach prezentu, zaginam trójkąty (w sumie powstaną 4, po dwa z każdej strony). Ważne jest, aby podstawy dolnych trójkątów przybiegały na tej samej linii.
2. Zawijam do środka górne trójkąty, aplikuję taśmę dwustronną w miejscu łączenia, po czym zawijam drugą parę trójkątów. Ostatnie skrzydła zaginam do środka tak, by brzeg kartki przebiegał przez środek pudełka.
Dolną część papieru zawijam według standardowej instrukcji: zaginam do środka górną warstwę papieru, a następnie oba rogi. Zaginam brzeg dolnej warstwy papieru, aplikuję taśmę klejącą i przyklejam papier do boku prezentu.
A tak prezentuje się w całej okazałości pudełko opakowane w papier na sposób japoński. Mówiąc szczerze, jest to mój ulubiony sposób pakowania prezentów 🙂 Jak Ci się podoba?
Poniżej propozycja na udekorowanie takiego szarego pakunku. Zobacz więcej 2 kreatywne sposoby na opakowanie prezentu
Śledźcie bloga, a tym czasem piszcie, jak zazwyczaj pakujecie podarki!
Przepięknie się prezentuje ten sposób japoński! Przyznam, że nie jestem fanką przyklejania papieru do pudełka, osoba, która się tego nie spodziewa, rozrywa papier i może uszkodzić pudełko, już kilka razy się z tym spotkałam i zawsze było dość niezręcznie… oczywiście można poeksperymentować z ilością taśmy itd.
Znakomite, bardzo przydatne zdjecia!
VarSavskie pozdrowienia!
Znam to! Ale akurat ta taśma w rolce nie stwarza takich problemów 🙂 Dzięki za miłe słowa. Pozdrawiam ciepło!
Piękny ten japoński! A propos Japonii i prezentów – dostaliśmy niedawno prześliczne bambusowe (chyba ręcznie malowane) zakładki do książek od mojej kuzynki, która wróciła ze stypendium naukowego w Japonii. Slow gift 😉
O, super! Muszą być piękne te zakładki 🙂
przepiękne! ja jestem kompletna noga w pakowaniu. taśmę klejącą mam potem nawet i we włosach. wszędzie. ale Ty robisz i pokazujesz to tak, że to wszystko wydaje się takie proste. a jakie piękne. zapiszę sobie Twoją stronę i będę wracać. przepięknie, pozdrawiam
Dziękuję za miłe słowa i zapraszam! 🙂