Boże Narodzenie 2015

Prezenty bożonarodzeniowe – oczekiwania statystycznego Polaka (infografika)

Bezcenna atmosfera świąt

Jak wynika z najnowszych badań (Barometr Providenta*), na organizację Bożego Narodzenia, dni okołoświąteczne i zakup prezentów przeznaczymy w tym roku średnio 820 zł. 17% respondentów wyda na ten cel do 400 zł, a 12% liczy się z wydatkami powyżej 1000 zł. Ponad połowa badanych zgodziła się ze stwierdzeniem, że wydaje się na ten cel stanowczo za dużo pieniędzy, jednak tylko 12% badanych chce ograniczyć budżet świąteczny.

Prezenty bożonarodzeniowe nie dla każdego

Według wyników sondażu, co piąty Polak (21% respondentów) nie oczekuje w tym roku świątecznych podarków. Taką odpowiedź udzielili przeważnie ludzie powyżej 59 roku życia i osoby z mniejszymi dochodami. Wśród badanych, którzy zadeklarowali, że wystarcza im pieniędzy tylko na podstawowe potrzeby, 47 % nie spodziewa się w tym roku żadnego upominku. W grupie osób, które zakładają, że otrzymają prezenty bożonarodzeniowe, 38 % liczy na co najmniej trzy upominki pod choinką. Respondenci zapytani o możliwość otrzymania podarku o wartości do 200 zł najczęściej wskazywali na odzież (21 %), kosmetyki (20 %) i elektronikę (17 %). Na dalszych miejscach wymieniali biżuterię (13 %) i alkohol (6 %). Na płyty z muzyką liczy 6 % Polaków. W podziale na płeć różnice w oczekiwaniach dotyczących gwiazdkowych prezentów są wyraźniejsze, co przedstawia poniższa infografika:

prezenty bożonarodzeniowe - infografika

Więcej informacji o badaniu Barometru Providenta znajdziesz tutaj

Dla porównania, na pytanie postawione w zeszłorocznym sondażu TNS Polska** o najbardziej pożądane prezenty bożonarodzeniowe, 18% respondentów wskazało kosmetyki, 12% – książki, 11% – odzież i obuwie,  8% – elektronikę. Ponadto, 10% ankietowanych chciałoby dostać coś praktycznego do domu, a 9% – prezent dotyczący swojego hobby.

** Badanie TNS Polska zostało przeprowadzone na zlecenie firmy Merlin.pl techniką wywiadu bezpośredniego przy wykorzystaniu tabletów (CAPI) na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat od 7 do 13 listopada 2014 roku. Więcej informacji o badaniu znajdziesz tutaj

Jestem ciekawa, czy powyższe statystyki odzwierciedlają też Twoje preferencje? Czy wiesz już, jakie prezenty świąteczne sprawisz najbliższym w tym roku?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*