Pudełko na herbatę w stylu skandynawskim

Pudełko na herbatę w stylu skandynawskim

Wiesz, że malowanie farbami jest bardziej relaksujące, niż kąpiel z bąbelkami? Jeśli nie jesteś jeszcze o tym przekonana, zapraszam Cię do obejrzenia tego poradnika i pójścia w moje ślady! Gwarantuję, że będziesz się przy tym świetnie bawić, a efekt bardzo Cię zaskoczy i zachwyci, bo to nie może się nie udać. Jest to technika bardzo prosta i równie efektowna. Za chwilę, zwykłe, drewniane pudełko na herbatę zamieni się w niepowtarzalną skarbonę różnorodnych smaków i aromatów. Do dzieła! 🙂

Pudełko na herbatę w stylu skandynawskim

Potrzebne materiały:

 • pudełko drewniane
 • farby kredowe (mogą być też akryle) w 3 sąsiadujących odcieniach; ja wykorzystałam  szary, konwaliowy i mleczny
 • pędzelek 25 mm, pędzel do szablonów (opcjonalnie)
 • papier ścierny
 • szablon (mój szablon  ma format 15cm x 15cm, Stamperia)
 • koronka bawełniana 1 m
 • świeca
 • klej (u mnie: Glue Super Forte, Stamperia, ale może być każdy inny)
 • lakier matowy

pudełko na herbatę

Moja herbaciarka ma wymiar 16,3 cm x 16,3 cm, a w środku przegródki. Postanowiłam, że ozdobię ją w stylu skandynawskim z efektem przecierki. Wszystkie produkty potrzebne do ozdobienia takiego pudełeczka są łatwo dostępne, znajdziesz je np. w salonach Empik lub sklepach internetowych z produktami hobbystycznymi.

Etapy pracy:


I. Malowanie pudełka


Spodnia warstwa farby powinna być najciemniejsza, dlatego pokrywam moje pudełko na herbatę (zewnętrzne ścianki) farbą w kolorze głębokiej szarości. Środek pudełka maluję na biało.

pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę


II. Nałożenie drugiej warstwy farby


Gdy pierwsza warstwa farby jest już sucha, wygładzam całą powierzchnię pudełka za pomocą papieru ściernego. Następnie, pocieram świeczką o wszystkie krawędzie pudełka, a także w wybranych miejscach na powierzchni ścianek. Przy tej czynności należy pamiętać, by ‚świecować’ zawsze w jednym kierunku, najlepiej w poziomie. Miejsca pokryte woskiem ze świeczki będą za chwilę wyglądały jako zadrapania lub przetarcia. Zanim jednak to się stanie, maluję pokrywkę herbaciarki na biało (2 razy), a pozostałe ścianki na konwaliowy.

Po wyschnięciu preparatów, szlifuję pudełko papierem ściernym. W tym momencie, w miejscach pokrytych woskiem, uwidacznia się pierwsza warstwa farby.

pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę


III. Ozdabianie pudełka za pomocą szablonu


Szablon w kształcie ażurowej serwetki układam na wieczku pudełka. Pędzelek do szablonów (gruby, prosty, szczecinowy) maczam w szarej farbie, odsączam nadmiar preparatu na chusteczce higienicznej i odbijam wzór szablonu uderzając z góry pędzelkiem o wieczko herbaciarki. Następnie, jednym, zdecydowanym ruchem zdejmuję szablon z pudełka. Te same czynności powtórzyłam odbijając wzór z szablonu wewnątrz pudełka.

pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę


IV. Wykończenie pracy


Kiedy farba już wyschnie, zabezpieczam pracę matowym lakierem i znów czekam do wyschnięcia preparatu (to jest chyba najtrudniejsza część pracy :D). Następnie przyklejam bawełnianą koronkę: aplikuję niewielką ilość kleju wzdłuż krawędzi, rozprowadzam go równomiernie za pomocą palca i przykładam koronkę pamiętając o tym, by jej nie naprężać.

pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę pudełko na herbatę

Moje pudełko na herbatę jest już gotowe!

pudełko na herbatę

Lubisz takie dodatki do kuchni? A może znasz jakiegoś miłośnika stylu skandynawskiego i chciałabyś sprawić mu oryginalny prezent? Myślę, że każdy powód jest dobry, by zażyć trochę relaksu przy malowaniu i ozdabianiu drewnianego pudełeczka 🙂 Jest przy tym sporo zabawy, dlatego zachęcam Cię do spróbowania! 


Pin it! Przypnij poniższą grafikę (Pinterest, Zszywka), aby łatwo wrócić do tego artykułu lub podzielić się nim z innymi.


herbaciarka (1)


7 komentarzy

 1. Fajny wpis i świetne fotki. Oby tak dalej, z chęcią się tu zagląda :)!

 2. Ruda Zagłębiowska

  Piękne i funkcjonalne, gdy w końcu gdzieś osiądę na dłużej, to będę chciała takie mieć.
  Myślę, że bez przegródek byłoby śliczną skrzyneczką na ślubne koperty 😉

 3. Super, bardzo ładne pudełko! U mnie torebki herbaty, mało oryginalnie zostają w papierowych opakowaniach. Planuję zorganizować się w kuchni, więc i na herbatę znajdę jakieś fajne pudełko:)

 4. cudowne jest to pudełko, aż chce się iść do sklepu i zaopatrzyć w potrzebne materiały. Ta technika woskowania bardzo mnie urzekła, muszę to wypróbować kolejnym razem. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*