Prezent na parapetówkę, czyli terrarium na sukulenty

Prezent na parapetówkę, czyli terrarium na sukulenty

Pięknie się prezentuje, nie wymaga wiele pracy i w dodatku doskonale sprawdzi się w roli prezentu. Terrarium na sukulenty to idealny dodatek do każdego wnętrza, nawet jeśli jego właścicielem jest osoba zapracowana, często podróżująca lub po prostu nie posiadająca „ręki do kwiatów”. Zastanawiasz się nad efektownym prezentem na parapetówkę lub inną okazję? Przeczytaj ten poradnik i stwórz niepowtarzalną kompozycję roślinną!

Potrzebne materiały:

  • naczynie szklane
  • sukulenty
  • podłoże do kaktusów
  • kamyczki/żwirek
  • łyżka
  • mech (nie jest niezbędny)
  • rękawiczki gumowe (jeżeli zamierzasz do swojej kompozycji włączysz kaktusy)

terrarium na sukulenty

terrarium na sukulenty

Właściwie wszystkie te produkty są bardzo łatwo dostępne. Roślinki oraz podłoże możesz kupić w Castoramie (w innych marketach budowlanych nie widziałam takiego wyboru sukulentów) lub w sklepie ogrodniczym, kamyczki i naczynie szklane w zwykłym markecie na dziale ogrodniczym, a mech – w pobliskiej kwiaciarni.

Jak wykonać terrarium na sukulenty?

Etapy pracy:


I. Przygotowanie podłoża


terrarium na sukulenty

terrarium na sukulenty

terrarium na sukulenty

Do naczynia szklanego wsypuję kamyczki na wysokość kilku centymetrów. Są one bardzo istotnym elementem całej kompozycji, gdyż zapewniają roślinom możliwość odprowadzania nadmiaru wody, czyli drenaż. Następnie, usypuję co najmniej 4-centymetrową warstwę ziemi do kaktusów (można użyć także zwykłej z domieszką torfu) i wyrównuję jej powierzchnię za pomocą łyżki doprowadzając podłoże do brzegów naczynia.


II. Sadzenie roślin


terrarium na sukulenty

terrarium na sukulenty

Za pomocą podłużnego narzędzia (może być też drugi koniec łyżki), tworzę niewielki dołek w podłożu. Wyjmuję roślinę z doniczki, obsypuję nadmiar ziemi, wsadzam sukulenta do zagłębienia, przysypuję ziemią i lekko ją dociskam.

Sukulenty, które mamy zamiar przesadzić, powinny mieć zupełnie suchą bryłę ziemi!

Postępuję tak ze wszystkimi roślinami. By łatwiej było stworzyć harmonijną kompozycję, warto zacząć sadzenie od największego sukulenta.


III. Upiększanie terrarium


terrarium na sukulenty

terrarium na sukulenty

Aby terrarium prezentowało się jeszcze piękniej, na powierzchni podłoża układam kępki mchu i kamyczki, których użyłam do drenażu. Pomagam sobie przy tej czynności cienkim końcem łyżki.

Gotowe!

terrarium na sukulenty

terrarium na sukulenty

Chcąc sprawę potraktować kompleksowo, zdecydowałam się spisać kilka istotnych zasad dotyczących hodowli sukulentów. Oto one:

PODLEWANIE
Sukulenty nie lubią wilgoci, dlatego należy podlewać je bardzo oszczędnie: w okresie wiosennym raz w tygodniu, niewielką ilością wody, od maja do września nieco rzadziej, zwłaszcza w czasie upałów, a w okresie jesienno-zimowym, sporadycznie lub wcale (zależy od gatunku). Po przesadzeniu, podlewamy dopiero po kilku dniach.

STANOWISKO
Wszystkie sukulenty wymagają nasłonecznionego stanowiska. W cieniu, rośliny nigdy nie zakwitną, staną się bardziej podatne na choroby, a ich liście i kolce będą słabe i wyblakłe.

Przyznam Ci się, że oszalałam na punkcie sukulentów i na pewno stworzę jeszcze wiele takich mini-ogródków. Pięknie się prezentują w każdym pomieszczeniu! A Ty, co o tym myślisz? Jeśli uważasz ten tutorial za wartościowy, podziel się nim w social mediach! 🙂


Pin it! Przypnij poniższą grafikę (Pinterest, Zszywka), aby łatwo wrócić do tego artykułu lub podzielić się nim z innymi.


terrarium (1)

17 komentarzy

  1. Świetny pomysl, chyba zrobię sobie coś takiego w domu, bo nie mam ręki do kwiatów i żadne u mnie zbyt długo nie wytrzymują. 😉

  2. Świetny pomysł i bardzo ładna realizacja. Natchnęłaś mnie, myślę, że i w moim domu stanie tak okazałe kwiatowe terrarium.

  3. Świetny pomysł! Uwielbiam sukulenty❤️

  4. Pięknie, tez ostatnio takie robiłam, tylko jako dolna warstwę ułożyłam keramzyt, a kamyczki dopiero na górę. Pozdrawiam!

  5. Genialny pomysł! 🙂 Wygląda pięknie i na pewno ucieszy obdarowane osoby 🙂

  6. WOW! Świetnie to wygląda! Na moim oknie też by idealnie pasowało takie terrarium 😉

  7. Bardzo fajny pomysł:) Zrobiłam kiedyś podobną kompozycję w nieco mniejszym wydaniu, jednak po kilku tygodniach ziemia i kamyczki zrobiły się jakieś brzydkie i szkło się zabrudziło… Masz na to jakiś sposób?

  8. Bardzo podobają mi się terraria na sukulenty. Ostatnio znalazłam sporo inspiracji na Pintereście, a teraz trafiłam na Twój wpis. Sama mam zamiar sobie takie stworzyć 🙂

  9. Bardzo fajny pomysł! Zanosi mi się na kilka parapetówek w najbliższym czasie, więc będzie można wykorzystać taki pomysł na prezent 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*