Tutorial – kartka na urodziny

Tutorial – kartka na urodziny

Oryginalna kartka z życzeniami od serca to nieodzowny dodatek do prezentu typu slow. To pamiątka, do której będzie się chciało wracać, jeśli tylko w jej przygotowanie włożymy trochę wysiłku. Zobacz tutorial o tym, jak zrobić oryginalną kartkę urodzinową. Może zainspiruje Cię do przygotowania podobnej?

Jak zrobić kartkę urodzinową – tutorial

Do przygotowania kartki użyłam następujących produktów (szczegóły po kliknięciu w galerię):

Oto etapy pracy:

I.

Na początku przygotuję tło pracy. Chcę, aby kartka była w żywych, energetycznych kolorach (kwiaty jasnożółte i cyklamenowe), dlatego na kolor tła wybrałam odcień miodowy, taki, jaki widnieje na jednej z kart bloku Wet Paint II. Taka barwa pięknie będzie się komponować z jasnozieloną wstążką. Uwielbiam prace przestrzenne, dlatego nie obędzie się bez faktury nadanej w procesie embossingu.

W pierwszym kroku przycinam żółty karton na szerokość folderu do wytłaczania (12,5 cm), a następnie układam go między płytki folderu w taki sposób, aby wklęsły wzór umieszczony był od przedniej strony kartki. Tak przygotowaną ‚kanapkę’ prasuję za pomącą maszynki Sizzix. Czynność powtarzam, aby tłoczenia pojawiły się na całej długości. W kolejnym kroku przycinam kartkę na długość 14 cm (można oczywiście zrobić to wcześniej, dla wygody robię to teraz), a następnie ujmuję po kilka milimetrów po bokach pozbywając się w ten sposób niechcianych marginesów. W kolejnym kroku, przy pomocy brązowego pigmentu cieniuję brzegi.

Dalej, przygotowuję ramę dla miodowej kartki: z kartki z bloku technicznego wycinam prostokąt o wymiarach 13 cm x 15 cm, maluję niewielki obszar przy krawędziach flamastrem, a następnie barwię tuszem kredowym w kolorze oliwki. Dzięki takim zabiegom uzyskamy bardzo ciekawy efekt plam kolorystycznych i cieni. Na koniec, za pomocą brązowego pigmentu cieniuję brzegi.

Teraz, w miejscu poziomej linii powstałej przy drugim tłoczeniu przykleję zieloną wstążkę. Doskonale do tego celu nada się dwustronna taśma klejąca w rolce. Na tasiemkę o długości około 17 cm aplikuję klej, a następnie przyklejam ją na żółty kartonik. Końce wstążki zawijam pod spód i tam je mocuję. Ucinam jeszcze jeden kawałek wstążki i wiążę kokardkę – w późniejszym etapie przykleję ją po lewej stronie kartki. Następnie, przyklejam miodową kartkę na tą z zielonymi brzegami.

II.

W drugim etapie zajmę się przygotowaniem elementów, które posłużą mi do stworzenia kwiatowej kompozycji urodzinowej. Z białego kartonu (180g) wycinam przy pomocy wykrojników liście (około 12), kwiaty (5 mniejszych i jeden większy) i łodygi orchidei (3). Następnie, na kawałek kartonu w kolorze ecru (180g) kładę wykrojnik serwetkowy, a wewnątrz – wykrojnik w kształcie koła o takiej wielkości, aby oba wykrojniki do siebie przylegały. Nakładam płytkę pleksi i przeprowadzam przez maszynkę Sizzix. W ten sposób uzyskam dwa elementy: serwetkową obręcz i koło.

III.

Wycięte elementy maluję i ozdobiam za pomocą kilku różnych preparatów: mgiełek i tuszów kredowych. Można te specyfiki zastąpić farbkami, flamastrami, innymi tuszami itd., słowem: mój sposób jest jednym z wielu różnych możliwości. Zachęcam do testowania różnych preparatów! 🙂
Wracając do pracy: kwiaty skraplam wodą, a następnie pryskam je mgiełkami (wcześniejsze namoczenie spowoduje, że farbka będzie się rozkładać w miarę równomiernie). Następnie, czekam, aż te elementy przeschną. W tym czasie, wycięte listowie barwię tuszem kredowym w kolorze oliwki.

W kolejnym kroku, za pomocą dłutka formuję kwiaty: na gąbce do naczyń (można tu użyć bardziej profesjonalnej gąbki silikonowej przeznaczonej specjalnie do tego celu) układam wycięte części orchidei i okrężnymi ruchami dłutka wyginam poszczególne płatki.

Uformowane orchidee maluję tuszem w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały te prawdziwe. W tym celu, na suchy pędzelek nabieram z gąbeczki trochę tuszu i aplikuję go na płatkach skupiając najwięcej koloru w środkowej części. Środek kwiatków pokrywam całkowicie tuszem w kolorze blussom bud.

Tak przygotowane płatki sklejam ze sobą za pomocą kosteczek 3D.

Teraz przystępuję do pomalowania łodyg. Tak jak w przypadku kwiatów, posługuję się suchym pędzelkiem, na który nabieram tusz bezpośrednio z gąbeczki. Pąki maluję tuszem w odcieniu blossom tree i pastel yellow.

Aby dodać trochę blasku tym elementom, nałożę gdzieniegdzie trochę złotego brokatu. Z tubki wyciskam niewielką ilość kleju z brokatem na kartkę papieru i aplikuję go za pomocą pędzelka na środki kwiatów, pąki i liście.

IV.

Skoro elementy roślinne są już gotowe, biorę na warsztat główną częścią kompozycji urodzinowej. Wycięte koło skraplam wodą, a następnie barwię mgiełkami. Farbę rozprowadzam pędzelkiem i czekam do wyschnięcia.

Następnie, przygotowuję ozdobny napis. Pokrywam literki bezbarwnym tuszem do embossingu, następnie obsypuję napis złotym pudrem do embossingu i wytapiam proszek ciepłym  powietrzem z nagrzewnicy.

V.

Teraz, pozostało już tylko połączyć wszystkie elementy. Za pomocą taśmy dwustronnej w rolce przyklejam kokardkę z wstążki i koło. Złoty napis mocuję przy użyciu kleju w pisaku, a jego nadmiar zdejmuję pędzelkiem.

Tuszuję wewnętrzne krawędzie ażurowego elementu i przyklejam go przy pomocy klejących kosteczek 3D.

Zanim umocuje elementy roślinne, przymierzam i układam je najpierw w odpowiedniej konfiguracji. Łodyżki przyklejam przy użyciu kleju Magic, kwiaty orchidei i liście za pomocą żelowych kropek kleju, dzięki nim mam pewność, że nic nie odpadnie.

Ostatni krok, to przyklejenie kryształu na środku kokardki i umocowanie całej kompozycji na bazie kartki, którą wycięłam z papieru wizytówkowego ecru (wymiar po złożeniu: 14x16cm).

Teraz pozostało już tylko wpisać w środku życzenia 🙂 Daj znać, czy ten tutorial był dla Ciebie interesujący.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*