Wieszaki na ubrania w stylu vintage – decoupage krok po kroku

Wieszaki na ubrania w stylu vintage – decoupage krok po kroku

Natchniona Waszymi pytaniami o pomysły na prezent dla miłośniczki mody, przygotowałam kurs pokazujący krok po kroku, jak ozdobić wieszaki na ubrania w stylu vintage. Przedstawiam Ci prostą instrukcję, z której dowiesz się, jak w niecałą godzinę (nie licząc czasu schnięcia preparatów) zamienić nudny, drewniany wieszak w piękną ozdobę szafy. Absolutny must have każdej kobiety kochającej ubrania 🙂 

Wieszaki na ubrania w stylu vintage

Potrzebne materiały

 • drewniane wieszaki, serwetka obiadowa w angielskie róże
 • szablon z napisem Vintage
 • taśma malarska, klej na gorąco (lub inny, np. Kropelka)
 • papier ścierny (100), nożyczki
 • klej do decoupage, lakier akrylowy satynowy Videron
 • farby akrylowe: brązowa i złota, farba kredowa beżowa (American DECOR)
 • igła, nitka (najlepiej Nymo lub One G), koraliki (3 szt Fire Polish 4mm, łezka szklana)
 • Decor samoprzylepny Vintage (DP Craft)
 • pędzel 25mm, 10 mm, pędzel do szablonów

Etapy pracy:


I. Malowanie wieszaków z efektem vintage


 

Aby uzyskać efekt vintage, należy ozdabiany przedmiot trochę postarzyć, czyli zrobić tzw. przecierki – miejscowe zadrapania jasnej powierzchni wieszaka, w których widoczna jest ciemniejsza farba. Jednym ze sposobów uzyskania takiego efektu jest świecowanie (tą technikę opisuję tutaj: Prezent dla młodej pary (3/3)). W tym tutorialu, po pomalowaniu przedmiotu na ciemny kolor, pokryję go jasnym odcieniem farby kredowej (a nie, jak do tej pory – farbą akrylową). Preparat ten można swobodnie zeszlifować w wybranych miejscach, bez konieczności wcześniejszego pokrywania powierzchni woskiem.
Zanim jednak zabiorę się za malowanie, dokładnie wyrównuję powierzchnię wieszaka papierem ściernym. Następnie, na plastikowej tacce mieszam farby akrylowe: brązową i złotą w takich proporcjach, by uzyskać kolor ramki samoprzylepnego dekoru, który później przytwierdzę do wieszaka.

Następnie, maluję brązowozłotą farbą obie strony wieszaka. Po wyschnięciu nakładam kolejną warstwę, tym razem farby kredowej w kolorze ciepłego beżu, który jest niemal taki sam, jak barwa tła na serwetce. To bardzo ważne, aby te dwa kolory były zbliżone – wtedy nie widać brzegów serwetkowych elementów, które przyklejam do powierzchni ozdabianego przedmiotu. Na koniec, papierem ściernym usuwam farbę kredową z krawędzi i niektórych miejsc na powierzchni wieszaka.


II. Zdobienie motywem z serwetki


Wybrane motywy z serwetki, wycinam z marginesem nożyczkami. Następnie, oddzielam zabarwioną warstwę serwetki od dwóch pozostałych w każdym z wyciętych elementów i obrysowuję różyczki wilgotnym pędzelkiem. W kolejnym kroku, delikatnie odrywam zbędną część serwetki.

Po rozplanowaniu układu poszczególnych elementów, mogę przystąpić do klejenia. Na pędzelek o szerokości 10 mm nabieram niewielką ilość kleju i rozprowadzam go pociągnięciami pędzla skierowanymi od środka do zewnętrznych krawędzi serwetkowego elementu. Różyczki przyklejam na obu stronach wieszaka. Pozostawiam do wyschnięcia. Po tym czasie, pokrywam wieszak lakierem.


III. Mocowanie koralików do dekoru


Podczas, gdy lakier schnie, mocuję 3 koraliki do dekoru. W tym celu nawlekam igłę na nitkę i zawiązuję supełek na jej końcu. Na nitkę nawlekam pierwszy koralik, przewlekam igłę przez oczko w dekorze i ponownie nawlekam pierwszy koralik.

Następnie, nawlekam pozostałe dwa koraliki i szklaną łezkę.W kolejnym kroku wracam igłą przez wszystkie nawleczone elementy – tam i z powrotem (kończę przy łezce).

Teraz, pozostało już tylko zawiązać supełek. Przewlekam igłę z nitką przez ostatni koralik i przebijam igłę przez zwoje nitki. Robię pętelkę, przewlekam igłę z nitką przez następny koralik i ucinam nitkę jak najbliżej koralika.


IV. Wykonanie napisu


Zanim namaluję na powierzchni wieszaka napis vintage (napis będzie na drugiej stronie wieszaka, tej bez dekoru), przyklejam taśmę malarską na tą część szablonu, której nie chcę pokryć farbą podczas malowania.Na plastikowym talerzyku ponownie mieszam brązową i złotą farbę.

Przykładam szablon do wieszaka i nakładam farbę pędzlem do szablonów. Gdy farba wyschnie, pokrywam pracę lakierem.


V. Wykończenie pracy


Gdy lakier wyschnie, szlifuję całą powierzchnię wieszaka i ponownie pokrywam ją lakierem. Następnie, za pomocą kleju na gorąco, przyklejam dekor.

A tak prezentują się decoupage’owe wieszaki na ubrania po ostatnim szlifie:

P1040827

Myślę, że takie wieszaki na ubrania mogą być miłym dopełnieniem prezentu dla osoby, która kocha modę i ubrania 🙂 Co o tym myślisz?

5 komentarzy

 1. Rewelacja. Takie wieszaki to idealny prezent dla romantycznej nastolatki. I to tego świetny tutorial. Bardzo jasno wszystko opisane. Super. Serdeczności 🙂

 2. O, jedna z moich ulubionych serwetek do decou 🙂

 3. O jezu… Przepiękne są te wieszaki.<3 W ogóle bardzo lubię takie DIY gadżety do domu. Ostatnio trafiłam na taką różę http://przepisnaszycie.pl/kwiaty-z-materialu/ Myślę, że fajnie wyglądałabym przyszyta do jakiejś firanki albo przyczepiona do czegoś. Co myślicie? W sumie z bluzką też spoko. 😀

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*