Można ją wykonać samodzielnie lub kupić w sklepie z rękodziełem. Jako upominek ucieszy wielu, zwłaszcza w połączeniu z książką ulubionego autora. Jeżeli nie wiesz, co podarować bliskiej osobie z okazji jej święta, przeczytaj poniższe, bardzo subiektywne zestawienie i wybierz idealną zakładkę na prezent.
Zakładka do książki
dla bibliofila
Uważa, że czytanie jest na równi niezbędne i oczywiste, jak oddychanie. Bez książki w pobliżu, czuje się nieswojo, a dzień bez dawki literatury, to dla niego dzień stracony. Dlatego też, na stoliku nocnym piętrzy się stos książek, które czytuje niemal jednocześnie, a do zaznaczania strony, na której chwilowo się zatrzymał, używa byle świstka papieru: paragonu, listy zakupów, recepty (czym wprawia w rozdrażnienie osoby z bliskiego otoczenia). O ileż prościej byłoby używać w tym celu specjalnie do tego przeznaczonego akcesorium…
Ta zakładka została wykonana przy użyciu techniki decoupage. Zrobienie jej zajęło mi około godziny (odliczając czas schnięcia preparatów), a dostarczyło mnóstwo frajdy.
dla kobiety ze słabością do błyskotek
Uwielbia ładne dodatki. Ma pokaźny zbiór biżuterii (tyle par kolczyków i naszyjników, ile bluzek lub sukienek w szafie) i fantazję. Często zachwyca się drobiazgami, których uroda wybija się ponad przeciętną. Śledzi trendy, szuka nowinek, lubi przystrajać otoczenie, w którym się znajduje. Myślę, że taką zakładkę do książki potraktuje, jako element swojej biżuterii
Zakładkę widoczną na zdjęciu powyżej wykonałam metodą haftu soutache. Na żywo, pięknie się mieni (dzięki kryształkowi znajdującemu się w środku) i urzeka bajecznymi kolorami.
dla nauczyciela
Kto w dzisiejszych czasach zaczyna pracę zawodową i myśli, że lata nauki są już za nim, grubo się myli. Najlepiej wie o tym nauczyciel. Aby przygotować ciekawą lekcję lub wykład, trzeba mocno się postarać, wiele przeanalizować i poczytać. A że nie wszystko jeszcze znajduje się w sieci, nauczyciel sięga także do przepastnych tomiszczy, które mają nieznośną właściwość zamykania się w najmniej odpowiednich momentach. W takich sytuacjach bardzo przydałaby się zgrabna zakładeczka…
Jeżeli chcesz własnoręcznie wykonać taką zakładkę, zapraszam tutaj: Jak zrobić efektowną zakładkę do książki?
dla początkującego w sztuce czytania
Kiedy już się umie składać litery w wyrazy, a wyrazy w zdania, frajda z czytania książek jest naprawdę duża. Wiadomo: jak mama lub tata coś poczyta, też jest fajnie, ale oni nie zawsze mają czas. A tak, jak się chce, można sobie sięgnąć po ulubioną bajkę i samemu sobie politerkować. No, a jak mama zawoła na obiad, jeżyk będzie pilnował kartek, żeby się nie przewracały.
Filcowy jeżyk przymocowany jest do gumki, dlatego też pasuje na różnego rozmiaru książki.
I co? Rozpoznajesz kogoś w powyższych (przejaskrawionych) opisach sylwetek?:)
Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do zrobienia zakładki do książki, która umili czytanie Tobie lub komuś bliskiemu. Sposobów na zrobienie oryginalnej zakładki jest bardzo wiele, tutaj znajdziesz tutorial z innego bloga, jak wykonać takie akcesorium z papieru. Daj znać, który sposób najbardziej przypadł Ci do gustu 🙂
Uwielbiam zakładki. Mam ich całą kolekcję – niektóre pozostają w środku moich ulubionych książek, do których często wracam. Ostatnio przywiozłam cudne drewniane, ręcznie wycinane w ażurowe wzory, zakładki z Malezji <3
Natomiast natchnęłaś mnie – zrobię sama kilka właśnie na prezenty dla znajomych, bo to świetny pomysł na upominek plus podkreśla, że doceniam to, że czytają książki, a we współczesnym świecie to niestety coraz rzadsze hobby…
Cieszę się niezmiernie! 🙂 Bardzo jestem też ciekawa tych zakładek z Malezji…
Pozdrawiam ciepło! 🙂
Ta dla kobiety ze słabością jest cudna;)
Dzięki 🙂