Trochę klejenia, trochę pryskania, a efekt – sama oceń!

Trochę klejenia, trochę pryskania, a efekt – sama oceń!

Gwarantuję, że przygotowanie takiego prezentu dostarczy Tobie i Twojemu dziecku mnóstwo radości i zabawy. Technika dziecinnie prosta, ale dająca wiele możliwości. Zobacz, jak w prosty sposób zmienić zwykłe zdjęcie w oryginalny obrazek, w sam raz do powieszenia nad biurkiem lub postawienia na kominku 🙂

Zdjęcie na płótnie

Potrzebne materiały:

 • Podobrazie 20×20 cm
 • laserowy wydruk zdjęcia na zwykłym papierze do drukarek
 • medium do transferu, u mnie: Cadence
 • farby akrylowe: biała, czarna, czerwona
 • pędzle: szczecinowy, syntetyczny (szerokość 25), okrągły, gąbkowy
 • szpatułka
 • pasta strukturalna
 • atomizer (może być też spryskiwacz do kwiatków)
 • szablon (Defco)
 • lakier (błyszczący lub matowy, wg uznania)
 • koszulka na dokumenty

 

 

Etapy pracy:

I. Transfer zdjęcia na płótno

Wycinam wydrukowane zdjęcie z małym marginesem. Przy pomocy pędzla nakładam medium do transferu na płótno oraz na fotografię (od strony druku).

Przyklejam zdjęcie stroną zadrukowaną do płótna. Nakładam na blejtram koszulkę do dokumentów i pozbywam się nadmiaru kleju spod obrazka poprzez wygładzenie jego powierzchnię ruchem od środka do zewnątrz. Odklejam folię i pozostawiam blejtram do wyschnięcia (minimum 3h)

II. Rolowanie

Gdy medium do transferu wyschnie, namaczam przyklejoną fotografię wodą, a następnie pocieram palcem papier. Nie robię tego ‚na siłę’ – uważam, aby nie zedrzeć zabarwionej warstwy papieru. Powstające w wyniku rolowania kuleczki, usuwam chusteczką. Pracę pozostawiam do wyschnięcia.

Powyższe czynności powtarzam do momentu, aż po wyschnięciu obrazka, praca będzie wyrazista i w pełni widoczna. Na koniec, pokrywam podobrazie cienką warstwą lakieru.

III. Tło

Do atomizera (lub spryskiwacza do kwiatków) aplikuję po kropelce białej i czarnej farby oraz trochę wody. Potrząsam buteleczką, aby wszystkie składniki się wymieszały. Na osobnej kartce sprawdzam, czy uzyskałam pożądany odcień szarości. Z papieru wycinam kształt odpowiadający naklejonemu na płótnie zdjęciu, przykrywam nim nadruk i spryskuję tło farbą. Przechylając pracę w odpowiednią stronę, rozprowadzam wodnistą farbę po płótnie, jej nadmiar ściągam chusteczką higieniczną. Tym sposobem uzyskuję bardzo ciekawe, niejednolite tło. Całą pracę ponownie pokrywam lakierem (również boki blejtramu).

Mniej wymagający, mogą w zasadzie uznać pracę za skończoną, ja jednak postanowiłam dodać jeszcze co nie co 🙂

IV. Kleksy

Postanowiłam nadać pracy nieco dynamiki. W tym celu, na pędzel szczecinowy nabieram troszkę białej farby, zamaczam go w odrobince wody, po czym spryskuję powierzchnię wokół zdjęcia (zakrytego wcześniej kartką papieru). Do białych kropek dodaję trochę czarnych kleksików. Tym razem posługuję się techniką polegającą na uderzaniu pędzelka z rozwodnioną farbą o drugi pędzelek. Efekt wydał mi się całkiem zadowalający.

V. Serce

Szarości pracy postanowiłam przełamać malinową czerwienią. Wyjmuję na tackę przy pomocy szpatułki niewielką ilość pasty strukturalnej, dodaję czerwoną farbę i mieszam oba preparaty do uzyskaniu gładkiej masy. Układam szablon na pracy i nakładam pastę strukturalną. Zdejmuję szablon, czekam do wyschnięcia.

V. Wykończenie pracy

Pozostało jeszcze podmalować brzegi na kolor szary i pokryć pracę lakierem.

Tak prezentuje się skończona praca:

zdjęcie na płótnie

P1040593

 

 

4 komentarze

 1. cudowneipozyteczne

  Super pomysł 🙂 spróbujemy i my 🙂

 2. Super! 🙂
  Gdy tak to opisujesz to wydaje się niesamowicie proste!

 3. DIY w takiej formie absolutnie uwielbiam! Pomysł na obrazek kapitalny!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*