Jak zrobić pacynki z filcu? Pobierz gotowe wykroje do druku

Jak zrobić pacynki z filcu? Pobierz gotowe wykroje do druku

Kolorowe, miękkie i urocze pacynki z filcu szyje się szybko i przyjemnie. Wystarczy kilka chwil, by stworzyć małemu odkrywcy całkiem nowy świat kreatywnych doświadczeń. Zobacz, jak w prosty (i tani) sposób przygotować prezent, który pobudzi wyobraźnię Twojego dziecka!

Pacynki z filcu – pomysł na prezent, który pobudzi kreatywność Twojego dziecka

Potrzebne materiały

  • arkusze filcowe w różnych kolorach
  • kolorowe nitki (może być też mulina), igła
  • długopis, nożyczki
  • klej do tkanin, patyczki do uszu

pacynki z filcu

Etapy pracy:


I. Wycinanie zwierzątek z filcu


Na kartce papieru rysuję kształt poszczególnych zwierzątek.

Specjalnie dla Ciebie przygotowałam gotowe wykroje (no dobra, Mąż mi pomagał;)), które znajdziesz na końcu wpisu.

Wycinam wykrój i obrysowuję go długopisem na filcu. Następnie, wycinam filcowe dodatki do pacynek, takie jak oczy, nosy, łaty, skrzydła itp. Do swojej pracy użyłam arkuszy poliestrowego filcu DP Craft (dostępny w dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych i internetowych, cena – 2 zł za arkusz A4)


II. Szycie


Nitkę w kolorze filcu nawlekam na igłę, łączę oba końce nitki, zawiązuję supełek (z racji, że filc jest dość „rzadkim” materiałem, supełek musi być duży) i odcinam zbędną część nitki. Wbijam igłę od spodu jednej z warstw filcu kilka milimetrów od brzegu i zaobrębiam pacynkę ściegiem zwanym płotkiem: wbijam igłę po przeciwnej stronie w miejsce poprzedniego wkłucia, lekko zaciągam nitkę, przekładam igłę z nitką przez powstałą pętelkę i zaciągam nitkę. Następnie, wbijam igłę kilka milimetrów obok poprzedniego wkłucia, lekko zaciągam nitkę, przekładam igłę przez pętelkę i zaciągam nitkę. Czynność powtarzam, aż cała pacynka będzie zszyta (z wyjątkiem otworu na palec). Na końcu, przewlekam igłę z nitką do środka pacynki, przycinam nitkę przy łebku igły i zawiązuję kilkukrotnie supełek. Odcinam zbędną część nitki.


III. Wykończenie pracy


Na przedniej stronie pacynki przyklejam filcowe elementy mordek moich zwierzątek. Do tej czynności używam kleju do tkanin (może być również klej szewski, klej sekundowy itp.). Na kawałek kartki aplikuję trochę kleju i nakładam go cienką warstwą na wybrany element za pomocą patyczką do uszu. Po około 1 minucie łączę obie powierzchnie.

Oczywiście klej nie jest niezbędny do stworzenia takiej pacynki z filcu, gdyż równie dobrze do przymocowania łatek, skrzydeł i innych atrybutów  można użyć igły i nitki (przykład ze zdjęcia). Uśmiechy, wąsy i rzęsy wyszywam (pamiętając, by nie wkłuwać igły w tylną część pacynki) stosując ścieg za igłą: wbijam od spodu igłę z nitką (pkt 1) i wkłuwam 3 mm dalej (pkt 2).  Cofam igłę z nitką do pkt 1, wbijam igłę w materiał, a jaj ostry koniec wkłuwam od spodu w odległości 3 mm (pkt 3) od pkt 2. Cofam igłę z nitką do pkt 2, wbijam igłę w materiał, ostry koniec igły wkłuwam od spodu w odległości 3 mm od pkt 3. Czynność powtarzam wielokrotnie.

I gotowe!

pacynki z filcu

Jeśli podobają Ci się moje pacynki z filcu i chcesz zrobić podobne, poniżej znajdziesz gotowe wykroje, wystarczy kliknąć, pobrać i wydrukować 🙂

I daj jeszcze znać, co myślisz o takim prezencie dla malucha? A może zechcesz podzielić się tutaj zdjęciami pacynek, które sama wykonałaś? Będzie mi bardzo miło! 🙂

Może zainteresuje Cię także pomysł na własnoręcznie robione puzzle? Zapraszam: Co łączy puzzle z lodami na patyczku?


Pin it! Przypnij poniższą grafikę (Pinterest, Zszywka), aby łatwo wrócić do tego artykułu lub podzielić się nim z innymi.


pacynki

8 komentarzy

  1. rety! to jest to 🙂 sposób na naukę szycia dla moich Księżniczek 🙂

  2. Ale urocze! Mysle, ze to swietny pomysl na spedzenie wolnego popoludnia z dziecmi 🙂 Lubie takie kreatywne projekty 🙂

  3. Cudne są! Ale ja chyba nie mam takich zdolności, żeby je wykonać 😉

  4. Super! Pacynki wyszły Ci naprawdę ładnie 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*